AR SOCIALINIS VERSLAS IŠGELBĖS PASAULĮ

Šeštadienį grįžau iš pirmojo Socialinio verslumo forumo, kuris dvi dienas vyko Rygoje. Jį surengė SSE Riga, o parėmė Sorošo fondas Latvijoje ir Britų Taryba, bei Air Baltic. Forumas turėjo du tikslus: pakviesti Baltijos šalių socialinius verslus (daugiau nei 25 dalyvavo) pristatyti save bei supažindinti renginio dalyvius su Didž. Britanijos ir kitų šalių, bei tarptautinių organizacijų (Ashoka) patirtimi plėtojant ir finansuojant socialinius verslus.

Egzistuoja įvairūs socialinio verslo apibrėžimai, man socialinis verslas, tai verslo valdymo principais ir inovacijomis pagrįstas paslaugų ir produktų pardavimas, kurio pagrindinis tikslas yra spręsti socialines ir aplinkosaugines problemas. Socialinis verslas reinvestuoja pelną į įmonės plėtrą ir/arba paramą, o ne išmoka jį savininkams, neatsižvelgiant į savo juridinį statusą. Tai gali būti labdaros krautuvėlė (Notashop) arba EMP recycling tipo įmonė. Esmė, kad socialinis verslas yra smagus užsiėmimas, nes tu suderini moralinį pasitenkinimą su finansiniu.

Kol kas, Baltijos šalys yra balta dėmė pasauliniu mąstu socialinio verslo žemėlapyje. Taip yra dėl įvairių priežaščių. Mūsų mažai, mes ne tokie skurdūs, neturim vidinių labdaros/paramos tradicijų, NVO pripratę prie subsidijų ir projektų rėmimo ES lėšomis, o ne savo paslaugų pardavimo, socialinių paslaugų teikime stirpi biudžetinių įstaigų įtaka („minkštas“ monopolis), finansiniai instrumentai orientuojasi tik į finansinę, o ne socialinę grąžą ir t.t. ir pan. Tačiau forume teko susipažinti su puikiomis iniciatyvomis, kurias pristatė dalyviai iš Baltijos šalių:

“Give a Hand”, Latvia
PÚKA, Latvia
Social Responsible Graffiti (zmogui.lt), Lithuania
MAMMU (mammu.lv), Latvia
Ērmriteņi (Freakbikes), Latvia
“PagalbaDaiktais.lt, Lithuania
Charity shop “Otra elpa”, Latvia
NOT A SHOP (notashop.lt), Lithuania
Work and live in countryside, Latvia
SAAS software for managing apartment buildings, Estonia
“Renkuosi mokyti!” (renkuosimokyti.lt), Lithuania
Family Center „You and Me”, Estonia
Sėkmės mokykla (sekmesmokykla.lt), Lithuania
Family Entertainment Centers, Latvia
Playground (coworking’o centras Rygoje), Latvia
doTalk creativity hall (idejutalka.lv), Latvia
Creation of partnership between social business and NGOs, Lithuania
Creative Fund Raiser! (Kickstarter.org adaptacija), Lithuania
Responsibility FUND (šiek tiek panašu į Virgin charity), Latvia
Burės  – Financing solutions for good ideas (bkcentras.lt), Lithuania
Socially Responsible Banking (AIESEC projektas), Lithuania
Social Investments Fund, Lithuania – mano projektai: coworking centras Hub Vilnius ir Socialinių investicijų fondas.

Visi projektai buvo įdomūs, kaip kurie jau veikiantys verslai, kiti tik idėjos, kurioms ieškoma paramos. Kadangi forume dalyvaujančius lietuvius jau pažinojau anksčiau, noriu jums papasakoti apie kelias latvių iniciatyvas. (nors vėlesniuose įrašuose parašysiu ir apie lietuvius)

MAMMU (www.mammu.lv) – jaunų drabužių dizainerių scialinis verslas, kuris padeda užsidirbti mamoms namuose auginančioms vaikučius. Originalaus dizaino šalikus mamos siuva savo namuose. Įmonė surengė netradicinę savo gaminių pristatymo kampaniją, kurioje dalyvavo Latvijos įžymybės. Sukurė naują brendą ir už šaliką prašo 79 EUR (!).

Freak Bikes (freakbike.lv)

Jaunuoliai kuria crazy dviračius, įtraukdami gatvės jaunimą, o ateityje planuoja surinkinėti vežimėlius neįgaliesiems.

Freakbike Workšops 2010 from Kaspars Garda on Vimeo.

Na, gal pasaulio socialinis verslas ir neišgelbės, bet tikrai padarys jį geresniu. Čia šiek tiek nuorodų į socialinio verslo šaltinius internete: http://www.sepc.lt/en/resourceses

Koks tavo socialinis verslas? Ką tu gali sugalvoti, perkelti, adaptuoti ir pritaikyti? Mes nuolat ieškome socialinių inovatorių galinčių idėjas paversti tikrove. Norime patarti ir padėti naujiems socialiniams verslams. Jei domina, rašyk: md@sepc.lt arba ateik į Hub Vilnius (www.hubvilnius.lt ).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *